Деформація 3D-друку: способи усунення

Вівторок 18 липня, 2023
3D Way Переглядів: 348

​Якщо 3D-друк охолоджується нерівномірно, він може скручуватися з робочої поверхні. У цій статті ми хочемо ознайомити вас  з трьома простими способами усунення деформації 3D-друку філаментами PLA, PETG та ABS.

Проблема деформації друку виникає, коли екструдована нитка занадто швидко охолоджується на робочій пластині й стискається. Це, своєю чергою, створює напругу всередині моделі. Коли вона стає занадто великою, нижні шари починають тягнутися або підійматися вгору по кутах, створюючи деформацію.

Чому так відбувається?

Нитки, що використовуються в FDM друці, зазвичай є термопластами – матеріалами, які можуть плавитися (перетворюючись на рідину), охолоджуватися (перетворюючись на тверде тіло) і при цьому зберігати свої властивості. Під час 3D-друку нитка нагрівається вище температури плавлення і видавлюється на робочу пластину.

Термопласти розширюються під час нагрівання і стискаються, коли охолоджуються і повертаються до твердого стану. Ця трансформація створює рух в екструдованих пластмасах, що є причиною деформації 3D-друку: холодніші шари тягнуть за собою гарячіші шари, коли вони стискаються. Коли попередні шари надрукованого об'єкта охолоджуються, а отже, стискаються швидше, ніж за ними встигають нові розплавлені шари, об'єкт буде змушений відпустити своє зчеплення з робочою поверхнею і скрутиться.

Що ще гірше, проблема може виникнути (буквально) після того, як значна частина друку вже готова.

Якби можна було постійно підтримувати всю 3D-друковану модель при точно однаковій температурі, навіть крихітний куточок моделі не намагався б деформуватися. Однак це практично неможливо.

Нижче ми розглянемо три методи, які допоможуть запобігти деформації та зберегти ваші вироби.

Регулювання температури

Температура не лише нитки, але й столу та повітря є, мабуть, найважливішим фактором у запобіганні деформації. Ось кілька порад щодо підтримання оптимального температурного режиму:

  • Використовуйте стіл з підігрівом. Це допомагає вирівняти температуру в моделі. Підігріта робоча поверхня також допомагає зчепленню з основою. Зазвичай виробник філамента рекомендує ідеальну температуру столу для кожної нитки.
  • Використовуйте закриту камеру для друку. Це допомагає підтримувати постійну температуру навколишнього середовища протягом усього процесу друку.
  • Контролюйте температуру в приміщенні. Це особливо важливо, якщо ви не хочете використовувати закриту друкарську камеру. Для цього тримайте вікна та двері зачиненими. Не допускайте раптового потрапляння холодного повітря на 3D-друк.
  • Налаштуйте охолодження. Це може бути складно, оскільки вам все одно потрібно охолодити нитку для кращого з'єднання, меншого натягування та збереження точної геометрії розплавленого пластику. Вимкнення або зменшення швидкості вентиляторів, спрямованих на 3D-друк, принаймні для перших кількох шарів, може допомогти вирівняти температуру, щоб ваша модель залишалася рівною на робочій поверхні.

Використовуйте адгезиви

Покращення адгезії нижнього шару на друкарському столі часто може бути достатньо, щоб запобігти підняттю кутів. Зазвичай для цього перед початком друку потрібно нанести на стіл клейкий шар перед друком.

  • Використовуйте лак для волосся. Це допоможе забезпечити надійне зчеплення для більшості типів філамента. Ви також можете використовувати спеціальний спрей для 3D-друку.
  • Використовуйте клей ПВА. Ще одним популярним варіантом є звичайний клей-олівець. Існують також спеціальні засоби для адгезії. Цей клей повинен допомогти PLA та іншим ниткам приклеїтися до робочої пластини. Що б ви не вибрали, вам потрібен лише тонкий, рівномірний шар на вашій робочій платформі.

Зміна налаштувань слайсера

Деякі налаштування слайсера можуть допомогти запобігти деформації та утримати друк на робочій поверхні.

  • Друкуйте повільніше. Часто зниження швидкості друку допомагає розв'язувати найскладніші проблеми друку, такі як викривлення та скручування. Не забудьте відповідно знизити температуру сопла.
  • Створіть у слайсері краї та бортики. Край – це відступ по периметру від краю деталі, в той час, як бортик – це один або кілька додаткових шарів контурів, прикріплених до краю основи. Це дасть вашій моделі ширшу основу, покращуючи зчеплення з робочою поверхнею.
  • Додайте рафт – це структура, яка робить основу вашої 3D-моделі більшою, схожою на бортик. Однак вона також продовжується під всією основою деталі. Це створює краще зчеплення з поверхнею конструкції, але при цьому модель буде легше від'єднати.
  • Додайте мишачі вушка – це невеликі диски, висотою в декілька шарів, які ви друкуєте під моделлю, щоб покращити адгезію на кутах. Помістіть диски на робочу пластину в слайсері так, щоб вони ледь торкалися кожного кута моделі. Видалити їх з моделі після завершення друку буде простіше простого.


Поділитися: